Bizi Takip Edebilirsin

Bitkisel Üretim

Tigem’in Devasa Tarım İşletmesi

Toplam 3.200.000 dekar arazi, 991 adet traktörü, 100.000’e yakın hayvan varlığı ile devasa TİGEM’in Ceylanpınar işletmesi..

tigem dairesel tarlalar

700 yıllık tarihe sahip Tigem’in devasa tarım işletmesi boyutları ile dudak uçuklatıyor. Türkiye genelinde 17 farklı noktada çiftlikleri bulunan Tigem’in en büyük işletmesi Şanlıurfa’da bulunan Ceylanpınar işletmesidir. Ceylanpınara geçmeden önce Tigem’in Türkiye genelinde ki boyutlarından kısaca bahsedelim.

 

  • Toplam 3.2 milyon dekar tarım arazide tarım yapılıyor. Bu boyut hayal gücünüzü zorlamış olabilir. Bu arazi tam olarak Zonguldak ilinin yüz ölçümü kadar ediyor.
  • Türkiye genelinde çeşitli beygir güçlerinde 991 adet traktör bulunan işletmelerin yıllık yakıt tüketimi yaklaşık 8 milyon litre. Bunun yanı sıra binlerce tarım alet ekipmanı, kendinden yürür yem karma araçları, kendinden yürür çayır biçme makineleri ve daha neler..

Bunlar Türkiye geneli tüm çiftliklerin toplam varlığı gelelim videonun konusu olan Ceylanpınar tarım işletmesine;

 

Tigem’in devasa tarım işletmesi

Sadece Ceylanpınar da 1.65 milyon dekar tarım arazisi bulunuyor. Buda Dünyanın tek parça en büyük tarım işletmesi ünvanını Ceylanpınara kazandırmış oluyor.

Bu tarım arazileri 813 adet Center Pivot sulama sistemi ile sulanıyor. Center pivotların çalışma sisteminden dolayı da o meşhur dairesel dev tarlalar ortaya çıkıyor. Bu daire tarlaların her biri 500 dönüm büyüklüğündedir.

Ceylanpınar işletmesinin garajına baktığımızda bizleri 467 traktör, 845 tarım ekipmanı karşılıyor.

Bunların yanında ülkenin damızlık hayvan ihtiyacını karşılamak için 30.000 civarı küçükbaş ve 10.000 büyükbaş hayvan varlığı bulunuyor.

İşte Traktörmetre programında yayınlanan, tüm bunların anlatıldığı video Ömer Kuloğlu’nun sunumu ile sizlerle..

 

 

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar