Bizi Takip Edebilirsin

Bitkisel Üretim

Tigem’in Devasa Tarım İşletmesi

Toplam 3.200.000 dekar arazi, 991 adet traktörü, 100.000’e yakın hayvan varlığı ile devasa TİGEM’in Ceylanpınar işletmesi..

tigem dairesel tarlalar

700 yıllık tarihe sahip Tigem’in devasa tarım işletmesi boyutları ile dudak uçuklatıyor. Türkiye genelinde 17 farklı noktada çiftlikleri bulunan Tigem’in en büyük işletmesi Şanlıurfa’da bulunan Ceylanpınar işletmesidir. Ceylanpınara geçmeden önce Tigem’in Türkiye genelinde ki boyutlarından kısaca bahsedelim.

 

 • Toplam 3.2 milyon dekar tarım arazide tarım yapılıyor. Bu boyut hayal gücünüzü zorlamış olabilir. Bu arazi tam olarak Zonguldak ilinin yüz ölçümü kadar ediyor.
 • Türkiye genelinde çeşitli beygir güçlerinde 991 adet traktör bulunan işletmelerin yıllık yakıt tüketimi yaklaşık 8 milyon litre. Bunun yanı sıra binlerce tarım alet ekipmanı, kendinden yürür yem karma araçları, kendinden yürür çayır biçme makineleri ve daha neler..

Bunlar Türkiye geneli tüm çiftliklerin toplam varlığı gelelim videonun konusu olan Ceylanpınar tarım işletmesine;

 

Tigem’in devasa tarım işletmesi

Sadece Ceylanpınar da 1.65 milyon dekar tarım arazisi bulunuyor. Buda Dünyanın tek parça en büyük tarım işletmesi ünvanını Ceylanpınara kazandırmış oluyor.

Bu tarım arazileri 813 adet Center Pivot sulama sistemi ile sulanıyor. Center pivotların çalışma sisteminden dolayı da o meşhur dairesel dev tarlalar ortaya çıkıyor. Bu daire tarlaların her biri 500 dönüm büyüklüğündedir.

Ceylanpınar işletmesinin garajına baktığımızda bizleri 467 traktör, 845 tarım ekipmanı karşılıyor.

Bunların yanında ülkenin damızlık hayvan ihtiyacını karşılamak için 30.000 civarı küçükbaş ve 10.000 büyükbaş hayvan varlığı bulunuyor.

İşte Traktörmetre programında yayınlanan, tüm bunların anlatıldığı video Ömer Kuloğlu’nun sunumu ile sizlerle..

 

 

Yorumlar

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitkisel Üretim

Edirne’de 14.000 Dönüm Arazide Devasa Çeltik Üretimi

14.000 dönüm çeltik arazisi, 30 adet traktör, 3 uçak, 6 biçerdöver, kepçeler, tarım ekipmanları ve daha fazlası..

devasa çeltik üretimi 14000 dönüm arazide

Edirne’li çiftçi İbrahim Atlı 14.000 dönüm arazide nasıl çeltik üretimi yaptıklarını anlatıyor. Ailesi ile birlikte 14.000 dönüm çeltiğin yanında 8.000 dönüm de kavak arazisi bulunan çiftlik devasa traktör ve ekipman garajıyla dikkatleri üzerine çekti. Agro Tv’nin Benim Garajım adlı programında izleyici karşısına çıkan İbrahim Bey teknoloji yatırımları -özellikle de uçakları- ile beğeni topladı. Bu bölüm Agro Tv youtube kanalının en çok izlenen videosu olarak en başta yer alıyor.

İşte o video

İbrahim Beyin konuşmalarından;

Kubota traktörlerinden çok memnun olduğu direk anlaşılabiliyor. Hafif yapıları, güçleri ve sağlamlığı ile bu traktörlerin çeltik üretimi için tüm gereksinimlerini en üst düzeyde karşıladığını belirten çiftçimiz yola Kubota ile devam edecek gibi gözüküyor. Ayrıca teknoloji yatırımlarına hız kesmeden yeni uçak ve biçerdöver alımları ile devam etmek istediği de konuşmasında dikkat çeken noktalardan.

Devasa Çiftliğin Çeltik Üretimi İçin Kullandığı Ekipmanların Listesi

Traktörler

 • 2 adet Kubota M135 Gx-II
 • 10 adet Kubota M9540
 • 4 adet Kubota M108S
 • 2 adet Kubota M130X
 • 2 adet John Deere 6930
 • 9 adet Newholland T7070 ve T7040

Biçerdöverler

 • 4 adet Laverda M310
 • 2 adet Levarda M410

Kepçeler

 • 1 adet Sumıtomo SH160 (16 ton)
 • 1 adet Sumıtomo SH130 (13 ton)
 • 1 adet JCB 535

En dikkat çekici olan ise 3 adet UÇAK

Okumaya Devam Et